התמכרות
"הרובע" כתבות ישראליות

התמכרות – איך היא מתחילה ואיך היא מסתיימת?

יש לכם קרוב משפחה מכור. אולי הוא מכור לסמים, אולי לאלכוהול, אולי למשחקי מחשב, אולי לסקס או אולי לכל דבר אחר שפשוט משתלט על חייו. אתם רוצים לעזור לאותו קרוב משפחה והדבר הראשון שאתם צריכים הוא להבין בדיוק מה עובר עליו.

 

איך מתחילה התמכרות ואיך היא מתפתחת?

התמכרות מתחילה כמו כל דבר אחר בחיים – במקרה או לאחר אוסף של צירוף מקרים. פתאום מציעים למישהו לשחק משחק חדש שרק עכשיו עלה לחנות האפליקציות. הוא מעולם לא השקיע זמן במשחקים אבל באותו הרגע היה לו פנאי רב והוא הוריד את המשחק כדי ליהנות ממשחק נחמד עם החברים. ואז הוא פתח את המשחק והתחיל לשחק בו. במשחק הזה היה את השילוב המיוחד הזה של הנאה והצלחה באתגרי המשחק, וההרגשה במשחק בו היא של צורך להמשיך ולשחק עוד. רק עוד טיפה ואני אשלוט בזה לגמרי, רק עוד טיפה ואני אנצח את כולם.

בהתחלה זה מאוד נחמד אבל עוד אפשר להניח את זה בצד ולהמשיך לעשות את הדברים הרגילים של החיים. בהמשך זה פתאום נעשה חלק מרכזי בחיינו, שהולך ותופס יותר ויותר זמן בסדר היום שלנו. בשלב מסוים אנחנו פשוט לא יכולים להניח את הטלפון מהיד, ואנחנו גם לא מצליחים יותר לדמיין את החיים בלי אותו משחק. אין לנו שום רעיון לגבי משהו שאפשר לעשות אם נניח לרגע את הטלפון בצד. זאת התמכרות, כך היא מתפתחת ואם אתם רוצים ללמוד לעומק על האופן בו היא מתפתחת לאורך זמן, לחצו כאן.

התמכרות

 

איך אפשר לסיים אותה?

עכשיו, אחרי שהבנו איך מתחילה התמכרות, חשוב הרבה יותר להבין איך אפשר להביא אותה לסיומה. טיפול בהתמכרות הוא תהליך מקצועי שמתמקד במניעת מימוש ההתמכרות בפועל והתמודדות עם ההשלכות הרגשיות של מניעה זו. אך בכדי להגיע בכלל לשלב הזה, ישנה חשיבות רבה בכך שהמכור או קרובי משפחתו, יקבלו את ההחלטה הנדרשת ויעשו את הצעד הנדרש על מנת להביא את המכור לכדי תהליך של גמילה.

לו היה אפשר ברגע זה במעין מטה של קסם, להכניס את כל המכורים למיניהם למרכזי גמילה, הרי שבתוך מספר חודשים רוב המכורים הללו היו כבר אחרי תהליך גמילה מוצלח הרחק מההתמכרות ממנה סבלו. הבעיה היא שמישהו צריך להכניס את אותם מכורים לאותם מרכזי גמילה וזה הצעד הראשון שצריך לבצע בכדי לסיים התמכרות. לפרטים נוספים על התהליך ותוצאותיו.