התחדשות עירונית בירושלים
"הרובע" כתבות ישראליות

פינוי בינוי והתחדשות עירונית בירושלים

אם קיבלתם הודעה על כך שאתם זכאים להשתתף בתכנית פינוי בינוי בירושלים או התחדשות עירונית בירושלים, ואתם לא מבינים בדיוק מה זה אומר, המשיכו לקרוא. אחרי עשורים של התראות בנושא הסכנה ברעידות אדמה למבנים ישנים בישראל, השיקה ממשלת ישראל תכנית תמ"א 38 המיועדת לחיזוק מבנים על פי הסטנדרטים המודרניים של עולם הבנייה. יחד עם זאת, ישנם מבנים שגם חיזוק כזה לא יסייע להם, ועבורם הפתרון היחיד הוא הריסת המבנה עד היסוד, והקמתו מחדש. עבור מבנים אלה הוזנקה תכנית פינוי בינוי בישראל, במסגרתה מפנים את כל הדיירים מהמבנה, הורסים את המבנה עד היסוד, מקימים אותו מחדש על פי תכנית בנייה מוסכמת מראש, ומחזירים את הדיירים למגורים במבנה.

התחדשות עירונית בירושלים – איך מתרחש התהליך ומי משלם עליו?

השאלה הראשונה שנשאלת לגבי התחדשות עירונית בירושלים ופינוי בינוי בירושלים, ובכל מקום אחר לצורך העניין היא, מי משלם על הפרויקט? ובכן, התשובה היא שלא אתם. במסגרת התכנית, קבעה הממשלה כי כל בניין הזכאי להשתתף בתכנית פינוי בינוי בישראל, יקבל זכויות בנייה לבניית מספר יחידות דיור נוספות בראש המבנה. זכויות אלה מוענקות למעשה ליזם המבצע, כך שהוא בונה בראש הבניין מספר דירות נוספות אותן הוא יכול למכור, בכדי להפיק רווח על הפרויקט כולו.

לגבי התהליך, לא מדובר בתהליך פשוט, אך בהחלט משתלם. בשלב ראשון, יהיה על כל דיירי המבנה לעזוב את דירתם ולעבור לדירה שכורה למשך תקופה עד תום הפרויקט. גם על השכירות לא אתם צריכים לשלם, וזוהי אחריותו של הקבלן המבצע לממן את השכירות עבור כל דיירי הבניין.

תכנון וטיפול בבעיות

על פי הניסיון שנצבר במסגרת פינוי בינוי בישראל, תהליך כזה יכול להיות מלווה בשורה של בעיות, בעיקר מכיוונם של דיירים סרבנים שאינם מעוניינים להשתתף בפרויקט. במקרה כזה יש פתרונות משפטיים, אך צריך להכיר בכך שיהיה עליכם לעבור תהליך משפטי, לרוב קצר, שיסייע לכם לאלץ את הדייר הסרבן בסיוע בית המשפט.

כמו כן, כל התהליך כולו חייב להתבצע על ידי גורם מקצועי ובעל מוניטין, ובהיבט זה יהיה עליכם לבחור חברה מקצועית שמתמחה בביצוע פינוי בינוי והתחדשות עירונית בירושלים, ושאתה תוכלו לעבוד בצורה צמודה ונעימה לכל אורך תהליך התכנון, העיצוב וכמובן הביצוע. שכירת עורך דין מקרקעין שייצג אתכם מול כל הגורמים המעורבים היא בהחלט פעולה מומלצת, וככל שתקדימו לשכור עורך דין בשלב מוקדם יותר של התהליך, כך תוכלו לעבור אותו בראש יותר שקט ובטוח.

התחדשות עירונית בירושלים